Niekoľko najdôležitejších rád na úvod:

  1. Morča je spoločenský tvor. O samote morča trpí. Akúkoľvek starostlivosť vynaložíte na jeho opateru a chov, nikdy mu nenahradíte druhé morča. V niektorých krajinách Európy je chov jedného morčaťa považovaný za týranie zvierat a zákonom upravené, že nekúpite len jedno morča.
  2. Chov morčaťa  v exteriéri je v našich zemepisných šírkach nevhodný. Na youtube a iných kanáloch nájdete aj takýto chov, no je v iných klimatických podmienkach. Problémom nie je ani tak teplota, ako vlhkosť. V zime v exteriéri málokedy klesne vlhkosť vzduchu pod 75 %. Ak mi neveríte, skúste sledovať meteostanicu, ktorá ukazuje vlhkosť v exteriéri. Chov v takýchto podmienkach je vhodné prostredie na vznik plesní a iných ochorení. To isté platí aj o nevykurovaných miestnostiach.
  3. Pokiaľ nemáte registrovanú chovateľskú stanicu, nikdy nemnožte len tak pre radosť. Naopak čo odporúčam je chov kastrovaného samca spolu s háremom samíc. Pokiaľ sa chcete vyhnúť kastrácii tak kombinovať jedincov rovnakého pohlavia. U samičiek je to jednoduchšie. U samcov sa to dá, len musíte dodržať nejaké pravidlá.
  4. Morča nie je pes, čiže nepotrebuje vôdzku. Tak isto nepotrebuje ani koleso na behanie, hamaky, preliezky, papučky a podobne. Sú to len zbytočne vyhodené peniaze.